Regedit Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Regedit (Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi – Registry Editor) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?” sorularına kısaca cevap vermeye çalışacağız.

Regedit, yazılım programları, donanım aygıtları, kullanıcı tercihleri ​​ve işletim sistemi yapılandırmalarına ilişkin bilgilerin ve ayarların depolandığı Windows veri tabanıdır. Sistemimizde bulunduğu dizine göre regedit.exe veya regedit.32exe dosyası şeklinde yer alır.

Başlat (Windows Logosunu) sağ tıklayıp “Çalıştır” sekmesini seçtikten sonra gelen küçük panele “regedit” yazıp “Tamam” diyerek ulaşabilirsiniz. Farklı bir şekilde klavyeden görev çubuğu üzerindeki arama kısmına “regedit” yazarak erişebilirsiniz.

Regedit’in beş adet ana başlığı bulunmaktadır. Bunların fonksiyonları aşağıda belirtilmiştir.

– HKEY_CLASSES_ROOT: Kullanıcı dosyalarının bağlantı bölümüdür. Bu bölümü silerseniz eğer bilgisayarınız açılır ancak herhangi bir dosyaya ulaşamazsınız.

– HKEY_CURRENT_USER: Oturumu açık olan kullanıcı bilgilerinin ve ayarlarının saklandığı bölümdür. HKEY_USERS alanıyla bağlantılıdır.

– HKEY_LOCAL_MACHINE: Bilgisayarın donanım ayarlarının saklandığı bölümdür. Bilgisayardan bilgisayara farklılık göstermektedir.

– HKEY_USERS: Bilgisayardaki bütün kullanıcı hesaplarının kendilerine özdeşleşmiş ayarlarının kayıt altına alındığı bölümdür. (Örneğin: Masaüstü Arkaplanı, Denetim Masası Ayarları vs.)

– HKEY_CURRENT_CONFIG: Temelde “HKEY_LOCAL_MAHINE” ile bağlantılı olup donanımın konfigürasyonunun yapıldığı bölümdür.

Yukarda bahsettiğimiz bölümlerin içerisindeki “regedit” ayarlarına girip, ihtiyacınız olan girdileri düzenlemek, değiştirmek veya silmek tamamen bilgi ve işletim sisteminin temel yapısına hâkim olmayı gerektirmektedir. Yapacağınız bu işlemler Windows’u çökebilecek ve veri kaybına neden olabilecek bir hale getirebileceği için internette her gördüğünüz Regedit ayarını kullanmadan önce birkaç kere düşünmeniz olası veri kayıplarının yaşanmasının da önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Etiket: registry editor, windows kayıt defteri düzenleyicisi, regedit, regedit nedir, regedit ne işe yarar, regedit görevleri, regedit nasıl açılır, regedit nasıl kullanılır…

hala anlatacak bir şeyler var!

1 Yorum On Regedit Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi