Windows 11 Destekleyen Intel ve AMD İşlemciler | Tam Liste!

Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Windows 11’i Destekleyen Intel ve AMD İşlemciler” konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Şu anda hali hazırda bilgisayarlarına Windows 11 yüklemek isteyen birçok kişi bilgisayar işlemcilerinin Windows 11’i destekleyip desteklemediğini merak ediyor.

Microsoft, Windows 10’da kullanıcı deneyimini ve tasarımını büyük ölçüde değiştirecek olan yeni Windows 11 sürümünü geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Son 10 yılın en önemli güncelleştirmesi olarak kabul edilen Microsfot’un yeni Windows 11 sürümü, bilgisayarlara birçok yenilik getiriyor. Microsoft, Windows 11‘in tanıtım etkinliğinin sonrasında Windows 11’i destekleyen işlemcilerin bir listesini paylaştı. Şirketin verdiği bilgiye göre işletim sistemi, ilk modelleri 2018’in başlarında piyasaya sürülen Coffee Lake ailesi ve daha yeni nesil işlemcileri destekleyecek. AMD kullanıcıları ise durumdan pek de memnun kalmayabilir. Zira Windows 11, 2018’in ilkbaharında duyurduğu Zen+ mikro mimarisine sahip ve daha yeni AMD işlemcili bilgisayarlara yüklenebilecek.

Windows 11’in Desteklediği İşlemci Sayısı Azaldı

Windows 11’in tarafından desteklenen işlemcilerin, Windows 10’a göre önemli ölçüde azalması dikkat çekiyor. Örneğin, Windows 10’un hali hazırdaki mevcut sürümü tam olarak 369 AMD işlemciyle sorunsuz çalışırken, Windows 11 ise tam olarak 167 AMD işlemciyi destekliyor. Diğer bir yandan Windows 10’un mevcut sürümü tam olarak 883 Intel işlemciyi desteklerken, Windows 11 sadece 537 işlemciyle uyumlu olduğu görülüyor.

Gelen bilgilere göre Microsoft, daha eski işlemcilere sahip kullanıcılarına bir bilgi mesajı göndererek Windows 11’i yükleyebileceklerini bildirecek. Tabi Windows 11’in uyumsuz işlemcilere nasıl bir destek vereceği ya da gelecekte sorun çıkartıp çıkarmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bazı kullanıcılar, Microsoft’un resmî web sitesindeki işlemci listesinin ilerleyen dönemlerde değiştirebileceğini ve Windows 11‘in destek verdiği işlemci sayısının artabileceğini düşünüyor. Bir çok güçlü işlemcinin Windows 11’i desteklemiyor oluşu kullanıcıların büyük tepkisini çektiğini söyleyebiliriz.

Windows 11’in desteklediği işlemcilerin tam listesine erişmek için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıları kullanabilirsiniz.

Son olarak işlemci desteklesin veya desteklemesin aşağıdaki videolarda ister USB ile ister USB, DVD, CD olmadan bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz.

 

Etiket: windows 11 destekleyen intel işlemciler, windows 11 amd intel işlemciler, hangi işlemciler windows 11 destekliyor, windows 11 destekleyen işlemci listesi, amd işlemci, intel işlemci, işlemci listesi, win11 destekleyen işlemci listesi…

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi