Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır! Uçuş İzni Nereden, Nasıl Alınır ?

Drone uçurmak dünyada oldukça popüler bir iştir. Son zamanlarda Türkiye’ de insansız hava aracına olan ilgi büyük ölçüde artmıştır. Artan talep nedeniyle bu teknolojik aletlerin her yerde uçuş izni alması zorlaşmaktadır. Güvenliği tehlikeye sokacak yerlerde örneğin havaalanlarında drone kullanılması kazaların artmasına sebep olacağından bazı yetkili kuruluşlar drone uçuşlarına sınırlama getirmiştir.

Türkiye’ de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nün Talimatları Nelerdir?

Türkiye’de drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak drone ağırlığı 500 gramdan fazla ise mutlaka Sivil Havacılık sistemine kaydettirmek gerekiyor. Drone kayıtları dronenun ağırlığına göre değişiyor. Sistem içinde;

  • 500 gram – 4 kg
  • 4 kg – 25 kg
  • 25 kg -150 kg
  • 150 kg ve üzeri

Yukarıda sınıflandırılan kategoriler yer alıyor. Dronlar sisteme kayıt ettirilse bile bazı bölgelerde uçuşlar izne tabii olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin havaalanı ve askeri bölgelerde drone uçurmak kesinlikle yasak olduğundan araştırma yapılmadan drone kullanılmaması gerekiyor. Eğer bu yasaklara uyulmazsa ceza alınabiliyor. Drone sahibine yönetmeliğe göre uygulanan karar kapsamında ceza veriliyor. Bununla birlikte bazı valilik ve belediyelerde kendi yetkileri içinde uçuş yasağı koyabiliyorlar.

Drone Uçurma Yaş Sınırı

Eğer 500 gram – 4 kg ağırlığa kadar bir Drone’u uçurmak isterseniz yaşınızın en az 12 olması gerekiyor. 4 kg – 25 kg ağırlığındaki Drone modelleri için bu sınır 15. Bunlara ek olarak daha üst sınıflardaki Drone sahipleri için özel pilot lisansları alma zorunluluğu bulunuyor. Bu lisanslar belli sürelerle alındığı için bu süre bitiminde ek eğitimle lisansların yenilenmesi gerekiyor.

Drone Uçurma İzni Nasıl Alınır?

Uçuş izni Sivil Havacılık kanunundaki mevzuatta öngörülen şekilde mülki idari amirlerinden, uçuş yapılacak yerin bağlı olduğu kaymakamlık veya valiliklerden alınabiliyor.

Etiket: drone, drone uçuş izni, drone izni nerden alınır, drone yaş şartı nedir, drone nerelerde uçurmak yasaktır, drone yasağı, drone uçurma izni nasıl alınır.

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi