Bilgisayarınızda Hangi DirectX Sürümü Yüklü?

DirectX, birçok Windows oyunu için gerekli olan bir multimedya teknolojileri paketidir. Bilgisayarınızda doğru DirectX sürümü yüklü değilse (gereken sürüm oyun ürününün kutusunda belirtilir), oyununuz doğru bir şekilde çalışmayabilir.

DirectX Tanılama Aracı‘nı kullanarak DirectX sürümünüzü kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Görev çubuğundaki arama kutusuna dxdiag yazın. Ardından, dxdiag Komut çalıştır öğesini seçin.

DirectX Tanı aracında sistem sekmesini seçin ve ardından sistem bilgileri altında DirectX sürümünü kontrol edin.

Not: DirectX Tanılama Aracı’nı ilk kullanışınızda sürücülerinizin dijital imzasının olduğunu kontrol etmek isteyip istemediğiniz sorulabilir. Sürücülerinizin orijinalliğini doğrulayan bir yayıncı tarafından imzalandığından emin olmanıza yardımcı olması için Evet‘i seçmenizi öneririz.

Dxdiag penceresi açılırken bir uyarı çıkabilir. Bunu evet diyerek seçmenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Burada kırmızı ok işaretiyle gösterdiğimiz yer bilgisayarınızda kurulu olan DirectX sürümünü gösterecektir. Hali hazırda Windows 10 ve destekli bir ekran kartı kullanıyorsanız burası DirectX 12 olarak görüntülenecektir.

DirectX 12 Destekleyen Ekran Kartları

DirectX 12 şu an için en güncel DirectX sürümüdür. Güncel olması sizi yanıltmasın aslında 2015 yılından beri hayatımızda bulunan bir teknoloji. Ayrıca 2018 yılında DXR (DirectX Ray Tracing) özelliğinin de bu API ile geldiğini belirtmeden geçmeyelim. Peki DirectX 12 destekleyen ekran kartları ne diyecek olursanız oldukça geniş bir liste sizleri karşılayacaktır.

  • Intel 4. nesil işlemcilerin entegre grafikleri ve üzeri
  • AMD Radeon 7000 serisi ve üzeri
  • Nvidia GeForce GT(X) 600 serisi ve üzeri

Gördüğünüz gibi DirectX 12 destekleyen ekran kartları bir hayli geniş. Fakat DirectX 12 teknolojisi kullanabilmek için bilgisayarınızda güncel bir Windows 10 sürümü kullanmanız gerektiğini unutmayın. Zaten güncel bir Windows sürümüne sahipseniz DirectX 12 desteğine kavuşmuş olacaksınız.

Etiket: directx sürümü öğrenme, directx sürümü nasıl öğrenilir, ekran kartı directx sürümü öğrenme, ekran kartı directx sürümünü öğrenme, directx versiyonunu nasıl öğrenebilirim, bilgisayardaki directx sürümü nasıl öğrenilir, kurulu directx versiyonunu öğrenmek, directx 12 sürüm öğrenme.

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi