Astronot Kıyafetleri Neden Beyaz veya Turuncu Renklidir?

Astronotların neden farklı renkte uzay kıyafeti giydiğini hiç merak ettiniz mi? Bazen turuncu, bazen de beyaz uzay kıyafeti giydiklerini görürsünüz. NASA, bir moda akımı oluşturmak için uzay giysileri için turuncu ve beyaz renkleri seçmedi. Ancak bu renkler kapsamlı testler ve deneylerden sonra seçildi.

Turuncu Renkli | Gelişmiş Mürettebat Kaçış Elbisesi (ACES):

Astronotlar, uzay mekiği yükselirken veya uzaya girerken turuncu renkli Gelişmiş Mürettebat Kaçış Elbisesi – Advanced Crew Escape Suit (ACES) giymiş halde bulunur. “Uluslararası Portakal” olarak bilinen bu tuhaf turuncu tonu, özellikle denizde, her türlü manzarada oldukça görünür olduğu için güvenlik için seçilmiştir.

ACES, bir uzay mekiğinin kalkışı veya inişi sırasında astronotların herhangi bir kazadan kaçmasına veya bir kazadan sonra görünür olmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Genel olarak bu kıyafet türü şunlarla donatılmıştır.

Astronot sıkışırsa, paraşüt ipi ve paraşüt akorlarını kesmek için bir bıçak.

Arkada suyla temas ettiğinde kendi kendine şişen cankurtaran salı bile var.

ACES ayrıca radyo setleri, taşıt tutması hapları, flaş lambaları, işaret fişeği kitleri ve eldivenlerle donatılmıştır.

Beyaz Renkli | Araç Dışı Aktivite Elbisesi (EVA)

Araç Dışı Aktivite Elbiseleri – Extravehicular Activity (EVA) kıyafetleri beyaz renktedir ve uzay yürüyüşü sırasında astronotlar tarafından giyilir. Bunlar, yakın boşlukta hayatta kalmak için tasarlanmıştır. Rengi beyaz olduğu için güneşin güçlü sıcaklığını yansıtır. Bu kıyafet genel olarak aşağıdakilerle donatılmıştır:

EVA‘lar, astronotları zorlu koşullarda serin tutmak için vücut terini geri dönüştüren sıcaklık kontrol sistemine sahiptir.

Yerleşik bir içme sistemi vardır.

EVA‘larda bol miktarda oksijen, pil gücü ve radyo bulunur.

Bu kıyafet ACES’ten daha hantaldır ve astronotları küçük uzay parçalarından korumak için sert bir kabuğa sahiptir.

Bununla birlikte beyaz, uzayın engin karanlığında diğer bütün renklere kıyasla çok daha avantajlı bir renktir. Bu nedenle astronotların uzayda kullandıkları giysileri beyaz renkte olur.

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi