Ücretsiz Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Bu yazımızda “Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?” sorusuna kısaca cevap vereceğiz.

 “Araç Muayene Randevusu” almadan önce yapmanız gereken temel işlemler bulunuyor.

1.’si Trafik Sigortası. Trafik Sigortası olmayan araçların muayene randevusu alınamıyor.

2.’si Egzoz Gazı Ölçüm Belgesi. Egzoz Gazı Ölçüm Belgesi almayan araçların muayenesi yapılamıyor. Egzoz Gazı Ölçüm Belgesini almak için muayene gitmeden önce sanayi sitelerinde veya araç muayene istasyonları yakınlarında 90 TL’ye 15-20 dk içerisinde yaptırabilirsiniz.

3.’sü Trafik Cezaları ve Vergiler. Cezaları ve Vergileri ödenmemiş araçların muayene randevusu alınamıyor.

4.’sü Vekalet Durumu. Aynı ay içerisinde bir başkasına ait aracı herhangi bir belge olmadan muayene ettirebilirsiniz. Eğer aynı ay içerisinde ikiden fazla araç muayene edilecekse “NOTER” den “vekaletname” çıkartmanız gerekiyor.

5.’si Muayene Ücreti. Araç muayenesi aldığınız tarihinde muayene istasyonuna giderek gişelerden muayene ücreti ödemeniz gerekiyor. Her araç sınıfının farklı bir ücreti bulunuyor. Örneğin otomobil, minibüs, kamyonet için 372,88 TL, otobüs, kamyon, çekici için 503,86 TL, traktörler için 189,98 TL ödemeniz gerekiyor.

Şimdi son olarak “Araç Muayene Randevusu” almadan önce E-Devlet sisteminden üzerinize kayıtlı aracınızla ilgili tüm bilgilere nasıl ulaşacağınızı anlatacağım. Bu bilgiler araç muayene randevusu sırasında size lazım olabilecek tüm bilgileri içerecektir.

Şimdi E-Devlet sistemine giriş yapalım. Bu işlemi hem telefondan hem de bilgisayardan yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına araçlarım yazalım. Burada gerçek kişi kısmında üzerinize kayıtlı tüm araçları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca şirketiniz varsa şirketinizde üzerinize kayıtlı tüm araçları da “tüzel kişi” kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Gelen sayfada bilgilerine erişmek istediğiniz aracın sağındaki “Seç” butonunu tıklıyoruz.

Burada araç muayene randevu tarihi almak için gerekli olan “plaka” ve “ruhsat seri numarasını” görebilirsiniz.

Ayrıca, aracınızın varsa ödenmemiş verilerini, hgs-ogs geçişlerini, önceki muayene bilgileri ve muayene tarihini, son bir yıl içerisindeki trafik cezalarını ve sigorta bilgilerini görebilirsiniz.

Şimdi hazırsanız “Araç Muayene Randevusu” alma işlemlerine geçebiliriz.

Google’yi açalım ve buraya “araç muayene randevu” veya “tüvtürk randevu” yazalım. Ardından ilk çıkan site olan (tuvturk.com.tr) “ÜCRETSİZ TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Sistemini” tıklayalım.

Gelen sayfaya ilgili kısımlara plaka, ruhsat seri numarasını yazıp, randevu almak istediğimiz ili seçip devam diyelim. Gelen sayfalarda ilgili bilgileri seçtikten sonra, muayene geçerlilik tarihi, muayene yaptırmak istediğimiz saat ve tarihi seçiyoruz. Son olarak aracı muayeneye götürecek kişinin bilgilerini girdikten sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Muayene öncesinde egsoz emisyon belgemiz yoksa muayene öncesindeki herhangi bir tarihte bu emisyon belgesini alıyoruz ve muayene saat ve tarihinde istasyonda hazır oluyoruz. Gişeye gidip muayene ücretini yatırdıktan sonra sizi anonsla muaeyene sahasına çağıracaklardır. İşlemler sırayla yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 15-20 dakikada araç muayene işleminiz sonuçlanır.

Ayrıca “Araç Muayene Randevusunu” uygulamalı olarak öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Araç Muayenesinden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor? | TÜVTÜRK

Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir?

2021 Yılı Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç Muayenesinde Hafif Kusurlar Nelerdir?

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi