1 Varil Petrol Kaç Litredir?

Bu yazımızda “1 Varil Petrol Kaç Litredir? 1 Varil Petrolden Ne Kadar Benzin, Mazot, LPG Üretiliyor?” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Son zamanlarda petrol fiyatlarında meydana gelen artışla birlikte sıklıkla varil kavramını duymaya başladık. Varil, katı veya sıvı maddelerin taşınmasında kullanılan bir tür depolama kabıdır. Genel olarak -üstteki fotoğraftaki gibi- metalden üretilirler. Tüm dünyada varil için standart bir hacim olmadığından, neredeyse birçok ülke varil için kendi hacmini belirlemiştir. Tabi uluslararası ticaret geliştikçe, ham petrolün endüstriyelleşmiş şekilde dünyada ticaretini kolayca sağlamak için, uluslararası antlaşmaya göre standart olarak bir Amerikan Standard Oil Company “blue barrel” versiyonu seçilmiştir ve bbl olarak kısaltılmıştır.

Öncelikle ham bir şekilde çıkarılan petrol variller halinde satıldıktan sonra; benzin, mazot ve LPG gibi akaryakıt ürünlerine dönüştürülür. Kısaca petrol, varil başına biçilen fiyat ile piyasada satılıyor.

Peki 1 varil petrol kaç litreye denk geliyor?

1 Varil Ham Petrol = 159 Litre

1 Varil Kaç Litre?

1 varil petrol 159 litredir. Varil, “bbl” şeklinde kısaltılmıştır ve hacmi daima 42 ABD galonudur. 42 galon ise 159 litreye denk gelmektedir.

1 Varil Petrol = 159 Litre = 42 ABD Galonu

(Galon, başta Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan bir hacim ölçü birimidir. 1 ABD Galonu 3,78 Litre’dir. 1 Birleşik Krallık Galonu ise 4,54 Litre’dir.)

Petrol Dönüşüm Birimleri

  • 1 Varil Ham Petrol = 159 Litre’dir.
  • 1 Varil Ham Petrol = 120 Kilogram’dır.
  • 1 Galon Akaryakıt = 3,785 Litre’dir.
  • 1 Metreküp = 1.000 Litre’dir.

Petrol Piyasası ve Türleri

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman petrolleridir.

  • WTI petrolü Orta Amerika‘dan çıkarılır ve NYMEX işlem görmektedir.
  • Brent petrolü Kuzey Denizi’nden çıkarılır ve ICE işlem görmektedir.
  • Umman petrolü Orta Doğu‘dan çıkarılır ve DME üzerinde işlem görmektedir.

Brent Petrol’ün 1 Varil Fiyatı = 125 Dolar (Şu anda)

Anlık olarak Brent Petrol fiyatına bakmak için buradaki (tıkla) bağlantıya gidebilirsiniz.

Brent petrol dünya piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Etiket: 1 varil petrol kaç dolar, 1 varil petrol kaç tl, 1 varil petrol kaç kg, 1 varil petrol kaç ton, 1 litre petrol kaç tl, 1 varil petrol kaç dolar 2022, 1 varil kaç dolar.

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi