Format Sonrası Yapılması Gerekenler | Windows 10

Bilgisayarınıza format attıktan sonra yapmanız gereken işlemler bulunuyor. Bu işlemler temel bazı paket programları yüklemek ve ayarlar yapmak. Bu programları bilgisayara yüklemeden ve ayarlarınızı yapmadan bilgisayarınızı tam performansta kullanmanız mümkün değil.

Peki bu işlemlerimiz neler? Format sonrasında hangi programları bilgisayara yüklememiz gerekiyor? Ne gibi ayarlar uygulamak zorundayız? Şimdi adım adım anlatalım.

1- Format Sonrası Bilgisayara Yüklenmesi Gerekenler!

Google Chrome: Bu bir internet tarayıcısı. Neredeyse her bilgisayarda bulunması zorunlu. Standart olarak her bilgisayarda Explorer, Microsoft Edge gibi tarayıcılar kurulu halde geliyor. Ancak “Google Chrome” tarayıcısının yerini dolduracak bir tarayıcı henüz yok.

https://www.google.com/intl/tr_tr/chrome/

2- WinRar Programı: Bu bir dosya sıkıştırma programı. Dosyaları sıkıştırarak orijinal halini değiştirmeden daha küçük boyutta indirmenizi sağlar. Siz internet ortamında bir dosyayı indirmek istediğinizde çoğunlukla WinRar ile sıkıştırılmış halde indirirsiniz. Tabi sıkıştırılmış dosyayı eski haline getirmek içinse biz WinRar programını kullanılır. Şu ana kadar bu programın yüklenmediği bilgisayar görmedim. Ücretsiz bir şekilde alttaki linkten indirebilirsiniz. Kurulumda 40 gün diyebilir. Ancak WinRar sınırsız bir kuruluma sahiptir.

https://www.win-rar.com/predownload.html?&L=5

4- Adobe Reader Programı: PDF dosyalarını açmak için bilgisayarda bulunması gereken program. Aynı zamanda Adobe’nin ücretsiz programlarından. Bu programı sadece pdf uzantılı belgeleri açmak için kullanıyoruz. Alternatif birçok ücretsiz “pdf” açan program var. Ancak orijinalliği bozmayalım. Adobe ürünleri her zaman kalitelidir. Resmi sitesinin linkini bırakmadım. İndirmede biraz uğraştırıyor. Gezginler sitesi doğrudan orijinal haliyle “Adobe” sitesinden çekiyor.

https://www.gezginler.net/indir/adobe-acrobat-reader-dc.html

5- VLC Player Programı: Video, dizi, film izleyeceksiniz o zaman bir video oynatıcıya ihtiyacınız. Normalde yerleşik olarak format sonrası bir video oynatıcı (bknz: Windows Media Player) geliyor ama bizlere net ve kaliteli bir görüntü sağlayan program ise ülkemizin en popüler video oynatıcı programı olan VLC Player Programı. Hemen hemen birçok bilgisayarda bu programı bulabilirsiniz.

https://www.videolan.org/vlc/

6- Antivirüs Programı: Bilgisayarı zararlı yazılımlara karşı korumak için bilgisayarınızda muhakkak bir antivirüs programı bulunması gerekiyor. Piyasada birçok ücretsiz antivirüs yazılımı bulunuyor. Örneğin; Kaspersky, Bitdefender Antivirus, AVG, Avira, Panda, Malwarebytes Anti-Malware vs. gibi. Ancak benim uzun yıllardır ücretli ve ücretsiz versiyonları kullandığım ve beğendiğim antivirus program Avast. Eğer ücretli bir antivirus kullanmıyorsanız “Avast Ücretsiz Antivirus” ile temel düzeyde maksimum bir koruma sağlayabilirsiniz. (Edit: Şu anda ücretsiz versiyonunu yaklaşık 4-5 yıldır kullanıyorum.)

https://www.avast.com/tr-tr/free-antivirus-download#pc

7- Realtek HD Audio Driver: Bu program bir audio driver. Yani ses sürücüsü. Sesi sürücüsü olmayan bir bilgisayarda kaliteli bir iletişim kurmak, ses alıp vermek mümkün değil. Örneğin; sesi kaliteli dinleyemezsiniz, mikrofonunuz varsa karşı tarafa sesi daha az ve kalitesiz gönderirsiniz. Kısaca en gerekli temel sürücülerden bir tanesi. Kendi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz. Ancak çok uzun sürdüğünden hızlı bir şekilde gezginler sitesinden orijinal haliyle indirebilirsiniz.

https://www.gezginler.net/indir/realtek-hd-audio-driver.html

8- Driver Booster: Bu bir driver yükleme programı. Program bilgisayarımızın güncel olmayan veya yüklenmemiş en temel driverlarını (sürücülerini) günceller. Eğer driverları yüklemez veya güncelleme yapmazsanız bilgisayarınızdan maksimum performans alamazsınız. Eskiden tek tek driver cd’leri ile veya internet ortamında aratarak ilgili driveri buluyorduk. Artık şimdi bu işlemler oldukça basit. Bu programı bilgisayarınıza yükleyip driverları yükledikten sonra denetim masasından kaldırabilirsiniz. Yükleme işlemlerinden sonra bilgisayarımızda durmasına gerek yok.

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

9- LightShot: Bu bir hızlı ekran görüntüsü alma programıdır ve kullanımı oldukça basittir. Klavyenizden PrtSc tuşuna bastığınızda ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı seçip istediğiniz yere görüntüyü kayıt edebiliyorsunuz. Zorunlu bir program değil ama format sonrası yüklenmesi gereken programlardan diyelim. Tavsiye ederim.

https://app.prntscr.com/tr/download.html

10- 4K Video Downloader Programı: Bu program ile “Youtube” den video, müzik vs. indirebilirsiniz. Buda aynı şekilde zorunlu bir program değil, yüklemeseniz de olur. Ancak Youtube ortamından video, ses dosyası yüklemede işinize yarayacaktır.

https://www.gezginler.net/indir/4k-video-downloader.html

Microsoft Office Programlarının Yüklenmesi

Word, Excel, Power Point, Access, One Note vs. gibi temel ofis programlarını bilgisayar yüklemek artık neredeyse zorunlu. Bu programlar olmadan ofis belgelerini açamıyoruz.

Microsoft Office Programlarını tek paket halinde, son sürüm ve orijinal haliyle doğrudan “Microsoft’un Resmî Sitesinden” indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantıyı tıkladığınızda otomatik olarak ofis programları tek dosya halinde inecektir. Tabi programların inmesi internet bağlantı hızınıza göre biraz zaman alabilir.

https://officecdn.microsoft.com/

Windows 10 ve Office Programlarının Etkinleştirilmesi

Bu konu olabildiğince önemli. Çünkü Windows 10’u ve Ofis Programlarını etkinleştirmeden tüm özellikleri ile kullanamıyorsunuz. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor.  Ya 25-50 TL verip orijinal lisans anahtarı (ürün anahtarı) ile kullanmak ki ben bunu tavsiye ediyorum. Veya bütçeniz yoksa aşağıdaki linkte verdiğim bağlantıdaki programları kullanarak Windows 10 ve Ofis’i etkinleştirmek. İşlem tamamen size kalmış.

Örneğin; hemen buradaki linkte -Amazon.com.tr- (tıklayınız) Windows 10 PRO Retail Dijital Lisans Anahtarı ve Office 2019 PRO Plus Retail Lisans Anahtarı satılıyor ve fiyatı 44 TL. Bu şekilde satın aldığınızda her format sonrasında bu ürün anahtarlarını kullanarak “Windows 10 ve Office Programlarının Etkinleştirilme” işlemini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Windows 10 Etkinleştirme Sonrası Bilgi Ekranı


Microsoft Office Etkinleştirme Sonrası Bilgi Ekranı

1- Office Programlarının Etkinleştirilmesi

Hemen altta bulunan linkteki uygulamayı bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirdiğiniz .rar dosyasını klasörüne çıkartın. Ardından klasör içindeki uygulamanın üzerini sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” diyelim.

Siyah bir ekran gelecektir ve işlem yaklaşık 10-20 saniye sürecektir. Bu süre sonunda ekrandaki gibi -en altta- [Y,N]=? karakterleri çıktığında N tuşuna bastıktan sonra siyah pencere kapanacak ve ofis programlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Bilgisayarın antivirus yazılımı bunu virüs olarak görebilir. Eğer bilgisayarınız bunu virüs olarak algılarsa antivirüs yazılımını (Microsoft Windows Defender (Güvenlik Duvaru) kapatıp ve yüklediğiniz antivirüs yazılımını) kısa süreliğine devre dışı bırakarak işlemi yapın.

Office: https://bit.ly/3wMKDzS | WinRar Şifresi (123456)

Office: https://bit.ly/3n7I5Ga | WinRar Şifresi (123456) – Alternatif

2- Windows 10 Etkinleştirilmesi

Hemen altta bulunan linkteki uygulamayı bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirdiğiniz .rar dosyasını klasörüne çıkartın. Ardından klasör içindeki uygulamanın üzerini sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” diyelim.

Gelen ekranda 1 tuşuna basalım ve ilk işlem tamamladıktan sonra siyah pencereyi kapatıp 2 tuşuna basalım. Böylece Windows 10 etkinleştirme işlemi tamamlanmış olacak.

Not: Bilgisayarın antivirus yazılımı bunu virüs olarak görebilir. Eğer bilgisayarınız bunu virüs olarak algılarsa antivirüs yazılımını (Microsoft Windows Defender (Güvenlik Duvaru) kapatıp ve yüklediğiniz antivirüs yazılımını) kısa süreliğine devre dışı bırakarak işlemi yapın.

Windows: https://bit.ly/3lO3Hsv | WinRar Şifresi (123456)

3- Programsız Windows 10 Etkinleştirilmesi (180 Gün)

Hemen üstteki Windows 10 etkinleştirme işleminden anlamadıysanız veya yapmak istemiyorsanız Microsoft’un bizlere vermiş olduğu orijinal ve yasal ürün anahtarlarını kullanarak etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem olabildiğince basit olup herhangi bir uygulama program vs. kullanmanız gerekmiyor.

İşlemin nasıl yapıldığını öğrenmek için hemen alttaki videoyu izleyebilir veya buradaki (tıkla) makaleyi okuyabilirsiniz.

Videodaki Windows 10 Etkinleştirme Komutları ve Ürün Anahtarları

Windows 10 Etkinleştirme Komutu

  • vbs /ipk W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
  • vbs /skms kms.lotro.cc
  • vbs /ato

Orijinal Windows 10 Etkinleştirme Ürün Anahtarları:

  • Windows 10 Home – TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
  • Windows 10 Home Single Language – 7HNRX-D7KGG-3K4RQ-4WPJ4-YTDFH
  • Windows 10 Professional – W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
  • Windows 10 Enterprise – NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43B8YKP-D69TJ
  • Windows 10 Education – NW6C2-QMPVW-D7KKK-3GKT6-VCFB2

Windows 10 Güncelleştirmelerinin Tamamlanması

Format sonrasında yapacağımız en son işlem “Güncelleştirmeleri” tamamlamak olacaktır. Bu işlemden sonra bilgisayarımız hazır hale gelecektir. Bunun için masaüstünden “Başlat/Windows Logosunu” sağ tıklayıp Ayarlar ardından Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gidiyoruz. Burada “Güncelleştirmeleri Denetle” diyerek tüm güncelleştirmeleri yüklüyoruz. Alttaki gibi “Güncelsiniz” uyarısını alana kadar “Güncelleştirmeleri Denetle” diyerek devam ediyoruz. Bu işlemin internet bağlantı hızınıza göre yaklaşık bir saat sürebileceğini unutmayın.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Bu işlemin faydalı olduğunu düşünüyorsanız hemen alttaki linkten YouTube Kanalımıza abone olmayı ve videolarımızı beğenmeyi unutmayınız. Ayrıca soru ve sorunlar için kanalımızdaki iletişim adreslerini ve sosyal medya hesaplarını kullanabilirsiniz. Kısa zamanda cevap vermeye çalışırım.

Selametle.

hala anlatacak bir şeyler var!

Bir yanıt bırakın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Site Altbilgisi