Youtuber’lara Yüzde 15 Vergi Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı Yeni Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son düzenlemeler yapıldı. Paketin kısa süre içerisinde TBMM’ye gönderilmesi ile birlikte ilk yasalaştırılacak düzenleme olması hedefleniyor.

Kamuoyuna daha çok Dijital Vergi Dairesi’ne ilişkin yeni yapılanma açısından yansıyan pakette oldukça ilginç düzenlemeler bulunuyor. Pakete ilişkin son toplantı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında düzenlendi. Paketin önümüzdeki hafta içerisinde TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması bekleniyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan‘ın haberine göre teklifte yer alan bazı önemli ayrıntılar ise şunlar.

Sosyal Medya Gelirleri Nasıl Vergilendirilecek?

1– YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek.

2– Daha önce yapılan düzenlemeyle yayınlanan reklamlar nedeniyle vergi mükellefi haline gelen bu kişiler ayrıca vergilendirilecek.

3– Defter tutma zorunluluğu tamamen kaldırılacak.

4– Bu platformlarda eğitim verenler, yemek programı yapanların belli bir izleyici sayısına ulaşanları izlenecek.

5– Google veya Youtube tarafından ödeme yapılanlardan, bu ödeminin vergisi alınacak. Bu yolla Google gibi platformlardan yaklaşık 3 milyar lira gelir elde edenler olduğu belirtiliyor.

Vergi reform paketinin en önemli ayağını Türkiye Dijital Vergi Dairesi oluşturuyor. Bazı bölümleri kamuoyuna yansıyan sistemin ayrıntıları netleşti.

Sistem şöyle kısaca şöyle işliyor. Elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef grupları kademeli olarak artırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ uygulaması hayata geçirilecek. Teknolojik yeniliklerden yararlanmaya devam edilecek, ‘Dijital Vergi Asistanı’ sistemi oluşturulacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak. Elektronik defterler dijital vergi dairesinde yer alacağı için, denetim ve incelemeler de dijital ortamda yapılacak. Maliye Bakanlığı dijital vergi dairesinin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilecek. Mükellef mahremiyeti için, bu tip yazılımları bakanlık adına kuran şirket çalışanları da devlet memurlarının taşıdığı sorumluluğu taşıyacak. Mükellef ve mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin açıklanması veya kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

hala anlatacak bir şeyler var!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer